Dom Hemingway’a na Key West
Wyrazistej postaci Ernesta Hemingway’a nie musimy nikomu przedstawiać. Twórczość tego urodzonego w 1899 r. na bogatych przedmieściach Chicago amerykańskiego dziennikarza i pisarza (laureat nagrody Nobla z 1954 r.), autora m.in. powieści Komu bije dzwon i Pożegnanie z bronią, znana jest wszystkim miłośnikom literatury pięknej. A jeśli ktoś miłośnikiem nie jest, to miał duże szanse zetknąć się z nią w szkole średniej za sprawą dłuższego opowiadania pt. Stary człowiek i morze, które jest u nas lekturą obowiązkową omawianą na lekcjach języka polskiego (Uwaga, nie mylić z Latarnikiem H.Sienkiewicza).
Dom i muzeum Hemingway’a
Hemingway rozwiódł się ze swoją drugą żoną Pauline Marie Pfeiffer w 1940 r. zostawiając jej dom (pod adresem 907 Whitehead St. Key West, FL 33040), który w 1931 r. kupił im bogaty krewny Pauline. Co się później działo z domem nie jest mi wiadomo, jednak dzisiaj jest on udostępniony do zwiedzania jako muzeum poświęcone pisarzowi i jego życiu w okresie, w którym Hemingway’owie tu mieszkali (lata 1931-39).
Sam dom był wybudowany w połowie XIX w. w stylu kolonialnym, ale przez Hemingway’a i jego żonę był odnowiony i przebudowany. Wnętrza się zachowały, a na ścianach znajdziemy wiele zdjęć związanych z życiem amerykańskiego noblisty. Ogólnie jest elegancko i niezbyt wystawnie, przynajmniej w porównaniu z bogato wyposażonym domem Elvisa Presleya. Rzuca się też w oczy, że panowie mieli też inne rozrywki.
Na terenie posesji żyją też koty, dużo kotów, które, jak się tu twierdzi, są potomkami kotów Hemingway’a.
Jeszcze o Hemingway’u
Jeżdżąc śladami Hemingwaya i jego powieści, zwiedzilibyśmy nie tylko całą Amerykę, ale też większość Europy (Francja, Włochy, Hiszpania), Afrykę i nawet Chiny. Udało mu się poznać największych pisarzy i malarzy pierwszej połowy XX w. Z częścią z nich się przyjaźnił.