Opis ekskursji na ekskursja.pl

Opisywanie swoich podróży nie jest nauką łatwą ani małą. Liczą się tu wszystkie elementy formy i treści.  Na ekskursja.pl szczególną uwagę zwracamy na zdjęcia, ale najważniejsze miejsce zajmuje mapa trasy podróży, która staje się punktem wyjścia do opowiadania o miejscu, zdarzeniu, czy też może o dłuższej kilku -dniowej/-tygodniowej/-miesięcznej podróży.

Nasze cele

To co próbujemy osiągnąć, to przeniesienie do Internetu tradycyjnej przyjemności pokazywania zdjęć z wyjazdu przy rozłożonym obok atlasie. Oczywiście z niezbędnym  komentarzem, który w przypadku stron internetowych staje się tekstem pisanym (np. w formie podpisu do zdjęcia). Inne elementy tradycyjnie cenione przez słuchaczy, takie jak podkład muzyczny i poczęstunek przywiezionymi alkoholami, z przyczyn technicznych, zmuszeni jesteśmy pominąć. No może kwestię podkładu muzycznego udałoby się jakoś rozwiązać.

Drugim naszym celem jest pomoc w zjedzeniu słonia jakim jest opisanie dłuższej podróży. To co proponujemy to przygotowanie na początku niewielkiego wyboru zdjęć z całego wyjazdu i umieszczenie ich na stronie w placeholderach, czyli zalążkach wpisów. Mając to gotowe jesteśmy w stanie już pokazać znajomym gdzie byliśmy i co widzieliśmy. Później, np. w długie zimowe wieczory, możemy zamieniać zalążki w kwiaty, czyli wypełniać placeholdery treścią, którą są nasze subiektywne impresje lub obiektywne informację.

Czym jest opis ekskursji?

Najkrócej mówiąc, opis ekskursji to ciąg wpisów poświęconych miejscom odwiedzonym podczas wyjazdu. Z tym że:

  • Opisy mogą być mniej lub bardziej rozbudowane – po wpisaniu zalążków opisów, które już pozwalają narysować mapę podróży, możemy je później rozwijać i uzupełniać tak by pokazywały więcej.
  • W swej klasycznej formie ekskursja ma swoją trasę czyli linię pokazującą na mapie jak podróżowaliśmy. Mapa ta towarzyszy nam przy przechodzeniu przez kolejne opisy pokazując okolicę, o której właśnie opowiadamy.
  • Przebieg trasy można doprecyzować dodając dodatkowe waypointy, które nie mają markerów i nie pojawiają się w opisie ekskursji.

Dobra wiadomość jest taka, że na ekskursja.pl mapa i trasa rysują się same (tak!). Kto nie wierzy niech zapozna się z przykładem (najlepszym na chwilę pisania tego tekstu) opisu ekskursji jakim jest USA Roadtrip 2012.

Jak ro zrobić?

Opisywanie ekskursji można przedstawić w kilku punktach:

  1. Po powrocie z podróży segregujemy zdjęcia i wybieramy notatki. Uzupełniamy je, tak by nic nie umknęło naszej pamięci.
  2. Przygotowujemy zestaw zdjęć – dość ograniczony, np. taki, który da się obejrzeć w 10-15 minut. Taką przeglądową galerię możemy już umieścić na ekskursja.pl.
  3. Na podstawie zdjęć i notatek robimy sobie listę miejsc, które chcemy umieścić w opisie wyjazdu.
  4. Miejsca wprowadzamy na ekskursja.pl jako placeholdery uzupełniając dane:
    • lokalizację wpisu (współrzędne ‚x’ i ‚y’ oraz ‚okolica’),
    • okres pobytu (daty ‚od’ i ‚do’),
    • wskazanie, czy był to punkt na trasie, czy małe zboczenie,
    • oznaczenie, czy to miejsce ma być zawsze w zasięgu mapy,
    • marker wpisu – czyli ikona, która pojawia się na mapie w lokalizacji wpisu.
    • treść placeholdera – np zdjęcie z podpisem.
  5. Po wykonaniu powyższego punktu możemy już obejrzeć mapę z trasą podróży i zaznaczonymi miejscami, które będą opisane.
  6. Przeglądamy ślad trasy i dodajemy waypointy tam, gdzie to wydaje się nam konieczne.
  7. Jeśli mamy czas i ochotę, to rozwijamy jeden lub dwa placeholdery we wpisy poprzez uzupełnienie ich treści.
  8. Umieszczamy post że opis jest gotowy. Informujemy przyjaciół i znajomych, że można oglądać opis ekskursji i zapraszamy ich do tego rozsyłając linka.
  9. W wolnym czasie (najlepiej w regularnych odstępach) rozwijamy poszczególne placeholdery i przekształcamy je we wpisy.

Warto zauważyć, że placeholdery i waypointy nie mają statusu opublikowanego wpisu. Dopiero po rozwinięciu pojawią się na stronie głównej i będą widoczne dla wyszukiwarek.

Zachęcony/zachęcona?

Szczegółowa instrukcja od strony praktycznej jak pisać na ekskursja.pl, dopiero się tworzy. Jednak jeśli jesteś zainteresowany naszym podejściem i chciałbyś dołączyć do zespołu autorskiego ekskursja.pl, to zapraszamy do kontaktu.