Najczęściej zadawane pytania

Ostatnie uaktualnienie: 9 stycznia 2016

Pytania:

 1. Jak zostać autorem wpisów na ekskursja.pl?
 2. Jak zmienić liczbę kolumn w galerii?
 3. Jakie są różne sposoby na prezentowanie zdjęć/galerii/albumów?
 4. W jaki sposób opisać dłuższy wyjazd?
 5. Jak dodać mapę do wpisu?

Pytanie 0: Jak zostać autorem na ekskursja.pl?
Pytanie podstawowe i najważniejsze. Na szczęście odpowiedź jest krótka: Jest to bardzo proste. Należy chcieć, mieć pomysł na wpisy i skontaktować się z administratorem serwisu mailowo pod adresem public03 (at) sabak.home.pl

Pytanie 1: Jak zmienić liczbę kolumn w galerii?
Ekskursja.pl do prezentowania zdjęć używa pluginu NextGen Gallery. Plugin ten podczas ładowania zdjęć z komputera przygotowuje miniaturki (ang. thumbnails), które wyświetlane są gdy galeria prezentowana jest w podstawowym widoku czyli jako „wszystkie zdjęcia na raz”.
Liczba kolumn wynika wprost z użytego rozmiaru (a konkretnie szerokości) miniaturek. Często zgodnie z panującą modą miniaturki są kwadratowe, niezależnie od tego czy zdjęcie ma format typu portret, czy krajobraz. Ale nie jest wymóg formalny
Zalecane wymiary miniaturek kwadratowych:

 • 1 kolumna – nie zalecane
 • 2 kolumny – nie zalecane
 • 3 kolumny – 203×203
 • 4 kolumny – 150×150
 • 5 kolumn – 118×118
 • 6 kolumn – 98×98
 • 7 kolumn – ?x?
 • 8 kolumn – 70×70

Rozmiar miniaturek można zmienić w dowolnym momencie. Edytując galerię należy zaznaczyć wszystkie zdjęcia (checkbox obok etykiety ID) a następnie rozwijając menu Bulk actions wybrać Create new thumbnails i kliknąć Apply. Pojawi się mini dialog, w którym można określić nowy rozmiar miniaturek. Po naciśnięciu OK pliki z miniaturkami zostaną wygenerowane w nowym rozmiarze.

Pytanie 2: Jakie są różne sposoby na prezentowanie zdjęć/galerii/albumów?

Na stronie ekskursja.pl korzystamy z wtyczki NextGEN Gallery. Pomoc w korzystaniu z niej można znaleźć tutaj.

Pytanie 3: W jaki sposób opisać dłuższy wyjazd?
Ekskursja.pl daje możliwość powiązania wielu wpisów w opis dłuższej ekskursji. Użytkownik może kontrolować kolejność wyświetlania wpisów, która nie musi opierać się o kolejność ich publikacji. Łatwe staje się również wyświetlenie wpisów z jednej ekskursji na wspólnej mapce.

Więcej informacji odnośnie opisywania dłuższych wycieczek podane zostało w artykule „Opis ekskursji na ekskursja.pl”

Pytanie 4: Jak dodać mapę do wpisu?
Dane lokalizacyjne pełnią istotną rolę na ekskursja.pl. Dzięki nim możliwa jest prezentacja mapek, na których za pomocą ikon możemy pokazywać położenie ciekawych miejsc (POI – Point Of Interest), lokalizacji, w których zrobiono zdjęcie, czy śladów wycieczek.
Do dodania mapy służy specjalny skrót kodowy. Można go wygenerować korzystając z wizarda, który jest dostępny z poziomu ekranu edycji wpisu.
Specjalna mapa p.t. „Świat pełen treści” pokazująca wszystkie wpisy dostępna jest tutaj.