Clos Leonarda da Vinci (07.2015)
Co wiemy o Leonardzie
Leonardo. Malarz. Architekt. Filozof. Muzyk. Pisarz. Odkrywca. Matematyk. Mechanik. Anatom. Wynalazca. Geolog. Słowem, człowiek renesansu. To on pokazał, jak idealnie ciało człowieka wpisuje się w okrąg i kwadrat, szkicując słynnego człowieka witruwiańskiego. To on nadał Monie Lizie taki jakiś wyraz ust, że do dzisiaj jest o czym mówić. On wreszcie, zdecydowanie wyprzedzając swój czas, wymyślił m.in. czołg i helikopter. Nie wspominając już o tym, że to Leonardo w słynnej „Ostatniej Wieczerzy” odkrył przed światem tajemnicę, że św. Jan Apostoł była kobietą.
Mój przyjaciel Franciszek
Leonardo, jak wiemy, był Włochem i większość życia w rodzinnym kraju służył swoim talentem najpierw włoskim książętom, potem papieżom. Ale ostatnie lata (1516-1519) spędził w Amboise, otrzymawszy od Franciszka I tytuł królewskiego inżyniera, malarza i architekta. Król, pełen podziwu dla geniuszu Leonarda, oddał mu do dyspozycji posiadłość Clos Lucé, znajdującą się nieopodal zamku. Leonardo był stary i schorowany, wiekopomnych dzieł już nie tworzył. Trochę szkicował lewą ręką (prawą miał już podówczas sparaliżowaną). Porządkował notatki. Rozmawiał z Franciszkiem, swoim przyjacielem i mecenasem. A czasem tak tylko sobie siadał przed oknem w Clos Lucé i patrzył na zamek w Amboise.
Clos Lucé – ogród i park
W posiadłości Clos Lucé można zwiedzać dom Leonarda, ogród i park. Dom to w zasadzie pałacyk. Jest tam trochę wnętrz i sprzętów z epoki oraz makiety maszyn zaprojektowanych przez Leonarda, wraz z multimedialnymi prezentacjami ich działania. W ogrodzie są kwiaty, rośliny z różnych stron świata, warzywa, a nawet zwierzęta gospodarskie – w podobnym kształcie ogród prezentował się podobno również w czasie pobytu w Clos Lucé jego najsłynniejszego lokatora. Leonardo był po trosze i przyrodnikiem, a przede wszystkim bacznym obserwatorem. Z natury czerpał i w swojej sztuce, i w wynalazkach. Ot, choćby taki helikopter. Oczywiście, że da się – wystarczy spojrzeć na ważkę.
Park jest dość rozległy i miejscami interaktywny. Znajdują się w nim czasem makiety, a czasem działające egzemplarze wynalazków Leonarda. Maszyny wodne. Czołg. Katiusza. Samolot. Most dwupoziomowy (jeden poziom dla ludzi, drugi dla wozów), mający zapobiegać epidemiom w miastach dzięki racjonalizacji transportu nieczystości. Jednym słowem, takie renesansowe Centrum Nauki Kopernik na wolnym powietrzu.