Święta Góra Grabarka (Св. Гoра Грабарка)
EDIT: Wpis uzupełniony o zdjęcia z wizyty 22 lipca 2017 r.
Na początku XVIII wieku Święta Góra zasłynęła cudem, kiedy to w trakcie epidemii cholery na Podlasiu, wierni którzy pili wodę z pobliskiego źródła nie zapadali na tę śmiertelną chorobę. Na wzgórzu wzniesiono kaplicę, która następnie została rozbudowana do cerkwi. Drewniana cerkiew przetrwała aż do jej podpalenia w 1990r. Po pożarze została odbudowana jako murowana.
Obecnie jest to żywe miejsce kultu prawosławia. Główne święta, czyli święta Przemienienia Pańskiego odbywają się 18-19 sierpnia. Do Grabarki przybywają w tych dniach tysiące pielgrzymów przynosząc krzyże intencyjne, które są pozostawiane na wzgórzu. Obecnie tych krzyży zebrało się już podobno prawie 10 tys. i są one najbardziej charakterystycznym elementem kojarzącym się z tym miejscem.
Z naszych osobistych doświadczeń, które sprowadzają się do dwóch wizyt w dzień powszedni, wynika, że katolicy też mogą odczuć niezwykłość tego miejsca. Zwłaszcza ci, którzy wierzą, że są rzeczy, które przekraczają to, co wyrosło z ziemi lub zostało wybudowane przez człowieka.
Zdjęcia
Zapraszamy więc na krótki fotograficzny spacer wśród krzyży zgromadzonych na wzgórzu:
22 lipca 2017
16 lipca 2016
Grabarka #narowerze wzdłuż #greenvelo
Warto zauważyć, że Grabarka jest jednym z ważniejszych punktów na szlaku rowerowym Green Velo. My odwiedzaliśmy ją jadąc z Czeremchy do Janowa Podlaskiego przez Mielnik i kolejny raz robiąc pętlę po okolicy. Pętla zaczynała się i kończyła w Siemiatyczach.