Jesienny liść na Père-Lachaise
Cmentarz jako atrakcja turystyczna?
Czemu nie? Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać, że są takie nekropolie, które właśnie taki status mają. Jedną z nich jest paryski cmentarz Père-Lachaise – miejsce wiecznego spoczynku wielu sławnych osobistości.
Who is who
Gros cmentariuszy to oczywiście osoby zasłużone dla Francji, a zwłaszcza Paryża. Jednak tych, o których myślimy jako o obywatelach świata też jest nie mało. Osobom, które soją ścieżkę edukacyjną w Polsce doprowadziły co najmniej do matury, nieobce powinny być nazwiska takie jak: Apollinaire, Balzac, Bizet, Callas, Chopin, Gay-Lussac, La Fontaine, Modigliani, Moliere, Piaf, Pissarro, Proust, Rossini, Wilde.
Dla Polaków obowiązkowym punktem spaceru po cmentarzu jest grób Fryderyka Chopina. Fakultatywnie można próbować odszukać grób rodziny Oranano, w którym pochowano serce Marii Walewskiej. Guillaume Apollinaire też oczywiście z Polską się powinien kojarzyć.
Spacerując po cmentarzu można natknąć się na wiele polsko brzmiących nazwisk. Wyobrażałbym sobie, że są to członkowie polskich rodzin rezydujących w Paryżu od czasów Wielkiej Emigracji, ale czy to prawda, tego nie wiem. W oczy rzucają się również mini-dzielnice: żydowska, chińska. Wiele grobów jest po prostu świeckich, bez znaków żadnego wyznania.
Przed wizytą
Do odwiedzin na Père-Lachaise warto się przygotować. Zwiedzenie go dokładne w całości w ciągu 2-3 godzin jest raczej niemożliwe. Zdecydowanie rozsądniejszym podejściem jest wybranie sobie grobów kilku ważnych dla nas postaci, odwiedzenie ich i przy okazji ogólne zwiedzenie połączone z napawaniem się spokojną, wzniosło-zwyczajną(!) atmosferą panującą na tym nekropolium.
Na cmentarzu ustawione zostały tablice, na których umieszczono spis najważniejszych lokatorów, informację o ich profesji, numer działki na której znajduje się ich grób, oraz kropką na uproszczonej mapie zaznaczono lokalizację każdego z grobów. W praktyce jednak trudno jest na tej podstawie trafić do wybranego grobu. Chyba że jest to grób często odwiedzany, wyróżniający się ilością kwiatów i zniczy, bądź sporą liczbą odwiedzających go osób.
Cmentarz jest mocno obecny w Internecie. Są strony, które dają możliwość wirtualnej wizyty na tej nekropolii. Co ciekawe, na chwilę obecną (grudzień 2013), Google StreetView nie pokazuje jeszcze ‚wnętrza’ cmentarza. Dostępnych jest jedynie pięć panoram 360° przygotowanych przez osoby prywatne i co ciekawe kilka miejsc jest zaznaczonych jako adresy związane z profilami osób w Google+.
Trochę to dziwne, ale z tym większą przyjemnością prezentujemy poniżej zdjęcia z ostatniej wizyty na Père-Lachaise.
Sądząc po liczbie osób zwiedzających cmentarz ze smartfonem w ręku, jest też na pewno dostępna aplikacja, która pozwala na odszukiwanie grobów na podstawie nazwiska.
Le Cimetière du Père-Lachaise – jesień 2013
Wskazówki praktyczne
Cmentarz Père-Lachaise znajduje się w XX dzielnicy Paryża w pobliżu stacji metra: Père-Lachaise i Philippe Auguste.
Tym, którzy sądzą, że wybierając się na ten cmentarz uwolnią się od widoku wizytówki Paryża, muszę niestety rozczarować. W miarę oddalania się od wejścia, teren cmentarza wznosi się i jeśli po ok. 500m spaceru odwrócimy się w kierunku ścisłego centrum, znów na horyzoncie pojawi się nam misternie złożona wieża z żelaza.