Johnny Cash, Nashville
Mniej więcej po środku rozciągniętego południkowo stanu Tennessee leży jego stolica – Nashville. To nowoczesne miasto znane jest jako stolica muzyki country i silny ośrodek uniwersytecki stąd jego dwa przydomki: „Miasto Muzyki” i „Ateny Południa”. Jak dla mnie ten drugi brzmi trochę pretensjonalnie i jest mocno na wyrost, ale przyjmijmy go za dobrą monetę, zakładając, że jest to pewna ambicja-cel tutejszych włodarzy. Zaś w to, że Nashville to Music City nie wątpi chyba nikt, a i my mogliśmy się o tym przekonać podczas naszej krótkiej w nim wizyty 24 grudnia 2019.
Muzeum
Johnny Cash (1932-2003) nie jest co prawda aż tak popularny jak Elvis Presley, ale również jest znany na całym świecie, zwłaszcza jako człowiek z gitarą i „facet w czerni”. Przeżył sporo wzlotów i upadków, więc miał o czym pisać w swoich balladach, a jego głosowi, i to zarówno temu rozumianemu dosłownie jak i metaforycznie, nie można odmówić dużej dozy autentyczności. Znamy i lubimy jego utwory, więc nie mogliśmy pominąć poświęconego mu muzeum – stało się ono głównym punktem naszej wizyty w Nashville.
Muzeum nas nie zawiodło, chociaż też nie zachwyciło tak, jak oryginalne wnętrza Graceland. Sporo tu fotosów, autentycznych plakatów, biletów, rekwizytów i różnych przedmiotów należących do artysty. Na bardzo wielu stanowiskach można odsłuchać fragmenty poszczególnych płyt. Można też usiąść i odpocząć oglądając krótkie dokumentalne filmy. Nie ukrywam, że sporo zielonych papierków wydaliśmy też w sklepie z pamiątkami, który obowiązkowo przy tego typu muzeum się znajduje.
Walking in Nashville
Serce rozrywkowo-turystyczne Nashville, to tzw. the District – niewielki obszar w centrum na którym skupione są liczne kluby i bary, w których nawet wczesnym popołudniem można posłuchać muzyki na żywo.
Jak widać na zdjęciach, fasady w centrum są stylizowane na industrialną okolicę z I pol. XX wieku i ogólnie jest klimatycznie nawet w świetle dziennym. Wieczorem jest pewnie znacznie fajniej, ale nie dane nam było to sprawdzić, bo musieliśmy ruszać w dalszą drogę, a poza tym to był dzień Wigilii.
W centrum znajduje się również wiele innych miejsc poświęconych muzyce, sale koncertowe, studia nagraniowe, różnego rodzaju ‚hall of fame’. Na niedużym skwerku znaleźliśmy wmurowane w chodnik gwiazdy poświęcone gwiazdom muzyki nie tylko country.
Johnny Cash na fiszkababel.pl
Kto nie zna twórczości Johnnego Casha powinien ten brak jak najszybciej nadrobić. Można na przykład zacząć od popularnego serwisu z tłumaczeniami piosenek fiszkababel.pl (link → tutaj), na który artysta trafił z racji na swoje niebanalne teksty. Można też oczywiście poszukać jego piosenek na YouTube, zaczynając np. od jednego z najpopularniejszych hitów „Ring of Fire”: