Małopolskie velo
Nasza jak dotąd jedyna w 2017 roku wycieczka o dystansie większym niż 100 km. Jest duża szansa, że jest pozostanie to najdłuższa wycieczka rowerowa w tym roku.
W jej trakcie przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów szlakami takimi jak: Greenway Szlak Bursztynowy, Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec. To są przykłady nowoczesnej, wygodnej infrastruktury rowerowej, której oby przybywało w całej Polsce. W terenie trafiliśmy również na oznakowanie szlaku rowerowego Velo Metropolis, ale póki co nie możemy znaleźć więcej informacji o nim. Co dziwne nie jest zaznaczony w OpenStreet Map.
Geograficznie poruszamy się po Nizinie Nadwiślańskiej, więc jest dosyć płasko. Pagórki zaczynają się na południe od autostrady A4. Jednym z krańcowych punktów naszej wycieczki (w kier. NE) było miejsce, w którym Dunajec uchodzi do Wisły. Różnie można je opisywać, ale słowo ‚urokliwe’ raczej nie będzie pasowało, o czym będziecie mogli się przekonać w dalszej części relacji.
Jako że wałami wzdłuż brzegów Królowej Polskich Rzek przejechaliśmy co najmniej dwadzieścia-kilka kilometrów, to bez wahania zaliczamy tę ekskursję do naszych prywatnych obchodów Roku Wisły.
Opis trasy
Z Borka ruszamy na północ by po kilku kilometrach dojechać do pierwszej większej miejscowości.
Okulice
Najstarsza wieś w gminie Rzezawa. Znajduje się tu m.in. Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej.W Okulicach docieramy do szlaku rowerowego Greenway Szlak Bursztynowy, który będzie nam towarzyszył przez następne 40 km. Jednak na początku nam gdzieś znika. Nie szukamy go specjalnie, tylko bez stresu trzymamy się kierunku na wschód nawigując przez niewielkie przysiółki. Drogi je łączące są z reguły asfaltowe więc poruszmy się dosyć szybko.
Na szlak bursztynowy wracamy w miejscowości Rudy-Rysie. Czas na odpoczynek przy spożywczym. Później ruszamy dalej pilnując już szlaku.
Borzęcin
Wieś w powiecie brzeskim rozłożona po dwu brzegach rzeki Uszwicy (prawy dopływ Wisły). We wsi znajduje się zabytkowy kościół i pomnik ku czci pomordowanych Romów.Dwór w Dołędze
Dwór polski z 1845 r. Obiekt Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.Obecnie muzeum, ale w remoncie więc nie można wejść do środka.
Prom na Dunajcu
Łączy Pasiekę Otfinowską z Otfinowem. Prom kursuje dosyć często. jednak my tylko zjechaliśmy do nadbrzeża, do którego dobija, rezygnując z przeprawy na drugą stronę. Musieliśmy powoli rozpoczynać powrót jeśli chcieliśmy wrócić na założoną godzinę.Z tego miejsca wjeżdżamy na Velo Dunajec – szlak poprowadzony wałem przeciwpowodziowym wzdłuż Dunajca właśnie. Po wale biegnie asfaltowa wygodna ścieżka, którą my dotrzemy do kolejnych wałów przeciwpowodziowych biegnących wzdłuż Wisły. Tymi wałami poprowadzona jest Wiślana Trasa Rowerowa (WTR).
Dunajcoujście...
czyli miejsce w którym Dunajec wpada do Wisły. Aby tu dotrzeć trzeba zjechać ze szlaku i około kilometra łąkami i krzakami przedzierać się co raz węższą ścieżką. Miejsce ciekawe topograficznie, ale samo w sobie niezbyt efektowne.Tuż za ujściem Dunajca pływa prom łączący dwa brzegi Wisły.
Następne dwadzieścia-kilka kilometrów będziemy śmigać wyasfaltowaną WTR spoglądając z góry na królową polskich rzek. To co mnie lekko zdziwiło to że jest tu węższa niż znam ją z Krakowa.
Górka
Wieś w gminie Szczurowa. Znajduje się tu most drogowy na Wiśle (w ciągu drogi woj. 768. Ten most to dobry punkt orientacyjny na Wiślanej Trasie Rowerowej.Jakieś 10 km za Górką natrafiamy na kolejny prawy dopływ Wisły – Rabę. Szlak kieruje nas do Uścia Solnego, z którego będziemy kierować się już na południe zostawiając Wisłę za plecami i mając przez długi czas Rabę po prawej stronie.
Uście Solne
Obecnie wieś, ale kiedyś miasto, które lokował Kazimierz Wielki.Za Uściem bocznymi drogami docieramy do Okulic zamykając pętlę, ale nam pozostaje do przejechania jeszcze kilka kilometrów.