Obrzycko – małe miasto z dużą historią (08.2015)
Obrzycko w powiecie szamotulskim niby jest tylko jednym z 304 miast w Polsce, które są siedzibami gmin miejskich, ale jest jednocześnie miastem, w które los nas rzucił nie kiedy indziej tylko 14 sierpnia 2015 roku… (dzięki czemu teraz o nim czytacie na ekskursja.pl)
Historia miasta
Pierwsze pisemne świadectwa istnienia Obrzycka pochodzą z XIII wieku. Czytając jego historię zwróciłem uwagę, że istotny jego rozwój zawsze powiązany był z działaniami jego właścicieli. Nam, którzy wyrośliśmy w PRLu może się to wydawać dziwne, ale kiedyś miasta nie były „wszystkich”. Na przestrzeni dziejów Obrzycko należało do m.in.: zakonu Joannitów, Radziwiłłów, Władysława Radomickiego i Raczyńskich.
Obrzycko miało swoje wzloty i upadki, co w przypadku tej miejscowości oznaczało również tracenie i odzyskiwanie praw miejskich. W XX wieku w 1934r prawa miejskie zostały Obrzycku odebrane (podobno na wniosek mieszkańców, którzy chcieli płacić mniejsze podatki), a w 1990 zwrócone, zapewne przez nowe władze, które bardziej przychylnym okiem niż władza ludowa patrzyły na tego rodzaju ambicje obywateli.
Jak to w Wielkopolsce, w mieście mieszały się kultury: polska, niemiecka i żydowska. Katolicy konkurowali z ewangelikami. Prężnie rozwijały się cechy rzemieślnicze. Było to miasto przede wszystkim sukienników i płócienników, szewców i krawców, ale też piwowarów. Rzemiosło podupadło po tym jak Obrzycko dostało się pod zabór pruski.
Nasza krótka wizyta w Obrzycku skupiła się na odpoczynku na niewielkim, ale bardzo urokliwym rynku, po środku którego stoi XVIII wieczny ratusz – obecnie siedziba urzędu.
Ratusz możemy obejść dookoła.
Dzisiaj Obrzycko chyba dobrze sobie radzi pomimo tego, że straciło dostęp do linii kolejowej, która została jakiś czas temu po prostu „zwinięta”. Nam spodobał się panujący tutaj spokój, uroda rynku i wyczuwalny w powietrzu duch interesującej przeszłości tego miejsca.
Pałac Raczyńskich
Po drugiej stronie Warty, w przysiółku noszącym nazwę „Obrzycko Zamek”, znajduje się dawny Pałac Raczyńskich, otoczony zadbanym parkiem krajobrazowym. Pałac został zbudowany w 1862 roku a następnie przebudowany w 1910.
Obecnie w Pałacu Raczyńskich mieści się Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku poznańskiego Uniwerystetu A.Mickiwicza (UAM).