Twój dziennik podróży na ekskursja.pl
Już od dzisiaj na ekskursja.pl udostępniamy naszym Autorom możliwość łatwego prowadzenia dziennika podróży. Dziennik taki ma formę mapy (a jakże!) i można go udostępnić na stronach ekskursja.pl
Wpisy w dzienniku dokonywane są za pomocą telefonu komórkowego. Mogą zawierać tytuł, zdjęcie i krótki tekst. Są one automatycznie umieszczane na mapie. W miarę jak wpisów przybywa na trasie rysuje się mapa podróży z zaznaczonymi odwiedzonymi miejscami.
[Od wydawcy] Dziennik podróży na ekskursja.pl właściwie powinien nazywać się dziennik ekskursji, ale świadomie rezygnujemy z takiej nazwy, żeby nie utrudniać wyszukiwarkom internetowym zadania kierowania do nas strumienia poszukujących takiej funkcjonalności.
Po co nam dziennik podróży?
Często podczas dłuższej podróży na tyle wiele się dzieje, że łatwo jest zatracić poczucie, gdzie było się którego dnia i co w danym miejscu się robiło. Przynajmniej ja tak mam.
W czasach wszechobecnej fotografii cyfrowej jest łatwiej, bo razem ze zdjęciami zapisywana jest data i czas ich zrobienia. Niektóre aparaty są wyposażone w odbiornik GPS i zapisują wewnątrz zdjęcia również współrzędne miejsca gdzie zostało zrobione.
Nie mniej jednak dobrze jest mieć małą pomoc w postaci długopisu i zeszytu, w którym zapisujemy sobie najważniejsze informacje. Osoby bardziej nowoczesne mogą posługiwać się aplikacją na smartfonie, a ci, którzy lubią być on-line mogą blogować live na swoim blogu (to ci którzy mają więcej czasu i samozaparcia) lub korzystać z którejś ze stron, która daje taką możliwość.
Nas dziennik podróży charakteryzuje się tym, że jest dziennikiem on-line, czyli wpisy udostępniane są natychmiast na stronie, ma formę mapy i jest oparty o twittera.
Co to jest twitter?
Twitter wielu z nas może się kojarzyć z niezbyt ciekawymi komentarzami do rzeczywistości serwowanymi na przez luminarzy polskiej klasy politycznej. Nie jest to wina twittera. Jest to całkiem fajne narzędzie do, nieobciążającej żadnej ze stron, komunikacji, czytania newsów i pisania newsów o sobie.
Na twitterze możemy wysłać krótki tekst z załącznikiem. Nie wysyłamy go do nikogo konkretnego, ale wszyscy, którzy nasłuchują naszego konta takiego tweeta zobaczą. Co najważniejsze tweety mogą być opatrzone współrzędnymi lokalizacji miejsca, z którego je wysłano.
Charakterystyczne dla tweetów jest również używanie hashtagów czyli słów kluczy (zaczynających się znakiem #), które wiążą ze sobą tweety różnych osób zainteresowanych wspólnym tematem.
Jak działa dziennik podróży?
Aby pisać swój dziennik podróży na ekskursja.pl trzeba:
- mieć skonto w serwisie twitter,
- mieć konto autora na ekskursja.pl,
- będąc w zagranicznej podróży mieć smartfona z dostępem do Internetu (może się to wiązać z dodatkowymi opłatami).
Wpisy do dziennika robimy tweetując ze swojego konta i dbając o to by zawierały lokalizację geograficzną i odpowiednie hashtagi. Prawda, że proste?
Aby dziennik podroży był dostępny dla innych należy wcześniej przygotować wpis zawierający mapę, na której dodana zostanie warstwa powstająca automatycznie na podstawie tweetów. Robi się to bardzo prosto, używając shortcode’ów i nie wymaga to znajomości programowania.
Przykładowy dziennik podróży
W momencie przygotowywania tego wpisu nie mieliśmy jeszcze na ekskursja.pl dziennika, który by powstał podczas rzeczywistej wyprawy. Dlatego jesteśmy w stanie pokazać jako przykład dziennik testowy:
Co dokładnie jest robione?
Wpisy na twtterze, takie jak ten:
zamieniane są na ikony z pojawiającym się po kliknięciu popupem, takie jak ta:
Ikony te umieszczone są w miejscach, w których został wysłany tweet i mogą być połączone linią.
Na co warto zwrócić uwagę?
Jedną z wielu korzyści tworzenia dziennika on-line jest to, że nasi bliscy mogą pomimo różnic czasowych być z nami prawie że w stałym kontakcie. Robiąc wpisy przekazujemy im na bieżąco informację gdzie jesteśmy i co robimy. Oni, jeśli mają konto na twitterze, mogą na nasze wpisy odpowiadać lub np. przekazywać je dalej.
A co po powrocie?
Drugą z wielu korzyści prowadzenia dziennika na ekskursja.pl jest to, że po powrocie mamy już gotową mapę podróży, którą możemy pokazywać razem ze zdjęciami oraz to, że można (będzie w przyszłości) w bardzo prosty sposób przekształcić dziennik podróżny w prosty opis ekskursji, który może być później sukcesywnie uzupełniany.
Zapraszamy do korzystania!