W czwartym i ostatnim odcinku miniserialu o Szlaku Orlich Gniazd przedstawiamy ruiny królewskiego zamku w Olsztynie. Nie chodzi tu jednak o stolicę Warmii, lecz podczęstochowską wieś, położoną na tzw. Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek, czy też początkowo strażnica, powstała już w XIII w. Za Kazimierza Wielkiego została ona rozbudowana na tyle, że stała się jednym z najsilniej umocnionych punktów na pograniczu śląsko-małopolskim. Kolejne rozbudowy i przebudowy miały miejsce również w wieku XV. Bronić trzeba się było nie tylko przed wrogiem zewnętrznym, ale i wewnętrznym w postaci kruszenia się murów wskutek osuwania się skał. Od początku XVII w. zamek z wolna popadał w ruinę, ale i tu naturalnym procesom erozji znacząco pomogły wojska szwedzkie. Stan ruinalny trwa w zasadzie po dziś dzień.
Ten wpis jest częścią opisu ekskursji: Szlak Orlich Gniazd. Przeczytaj więcej o tej podróży.
Marek Szczerbak
Z zawodu ekonomista, z zamiłowania fotoamator. Niczym Jan z Czarnolasu, wiecznie rozdarty pomiędzy (czasem zajmującą, czasem jałową) krzątaniną na dworze a pragnieniem, aby zasiąść pod cienistą lipą, z piórem w jednej ręce, a pucharkiem zacnego miodu w drugiej i kontemplować opadające liście.
Zwolennik zasady, że aparat powinien mieścić się w kieszeni, tak aby chciało się go zabierać wszędzie tam, gdzie warto. Coraz bardziej przekonujący się do łączenia tekstu z obrazem jako formy wyrazu artystycznego.
Autor i niedzielny propagator hasła:
W podróżowaniu jeden jest cel: opisać wszystko w ekskursja.pl.