Cmentarz Montmartre
Odwiedzając paryskie nekropolie trafiamy na Cmentarz Montmartre…
Jest to jeden z najstarszych (założony pod koniec XVIIIw.) cmentarzy paryskich. I jednocześnie jeden z najbardziej znanych – obok cmentarza Père-Lachaise i nekropolii na Montparnassie.
Ici repose, czyli tu spoczywa…
Gdybyśmy chcieli wskazać jedną najbardziej zasłużoną osobę, która pochowana jest na tym cmentarzu, byłoby to niełatwe zadanie. Oczywiście dla Francuzów byłby to ktoś inny niż dla Polaków. Zapewne każda europejska nacja ma tu swoje dzieci, zagnane, czy to przez konieczności dziejowe, czy umiłowanie francuskiej kultury i sztuki, do stolicy Francji.
Francuzów jest na pewno najwięcej i spośród nich możemy wybrać kilka znamienitości.
Jean Bernard Léon Foucault (1819-1868)
fizyk i astronom. Jako pierwszy dokonał pomiaru prędkości światła w powietrzu i w wodzie. Wynalazł, a właściwie zaprojektował wahadło, które swoim działaniem udowadnia, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Obecnie takie wahadło możemy obejrzeć m.in. w Warszawie w Centrum Nauki „Kopernik”.Dama Kameliowa
Rose Alphonsine Plessis – paryska kurtyzana, która stała się pierwowzorem Damy Kameliowej – bohaterki powieści Aleksandra Dumasa (syna). No cóż, Francja ma to do siebie, że tutaj nie trzeba być wielkim filozofem, żeby zostawić po sobie pamięć na pokolenia.
Na chwile zatrzymujemy się przy grobie Fouriera. Tutaj mały kiks, bo chodziło nam o Jeana Baptiste’a Josepha Fouriera – wybitnego matematyka z przełomu XVIII i XIX wieku (tego od transformacji Fouriera), a ten grób należy do, żyjącego w tym samym okresie, Charlesa Fouriera – socjalisty utopijnego, twórcy terminu feminizm.
Charles Fourier
Ch. Fourier – myśliciel idealista, miał swoją koncepcję naprawy świata. Twierdził, że troska i współpraca to droga, którą powinny iść wszystkie społeczeństwa, i która pozwala wyzwolić to co najlepsze w człowieku. Zainspirował powstanie kilku wspólnot utopijnych na terenie USA.
Polski poeta Słowacki
Na Cmentarzu Montmartre pochowany został jeden z naszych Wieszczów Narodowych – Juliusz Słowacki (1809-1849). Jego grób nadal tu pozostaje, ale prochy poety zostały przeniesione do katedry na Wawelu. Stało się to staraniami Józefa Piłsudskiego, którego autor Grobu Agamemnona był ulubionym poetą.
Ambiant
Na paryskich cmentarzach mieszają się epoki historyczne i wyznania. Przez niektórych traktowane są jak parki – miejsca dające wytchnienia od pośpiechu zatłoczonych ulic centrum. Poddajmy się i my tej atmosferze (wiecznego) odpoczynku.