Łódź – pierwszy rejs
Mamy w Polsce gród Kraka, mamy miasto Warsa i Sawy, a także miasto Neptuna. Ale mamy też miasto Poznańskiego, Grohmana i Scheiblera czyli Łódź.
Łódź znana jest jako dawna stolica przemysłu włókienniczego. To co zostało zapoczątkowane w XIX wieku i mocno rozwinięte przez wyżej wymienionych panów, trwało również za czasów władzy ludowej i upadło dopiero w czasach wolnego rynku. To co nie zostało zniszczone i rozgrabione przez złomiarzy (vide smutne losy tkalni papieskiej) stoi do dziś, z reguły straciwszy swoje poprzednie funkcje przemysłowe. Warto to zobaczyć (i sfotografować) zanim albo całkiem się rozpadnie, albo zostanie zmienione w lofty lub centrum handlowe. Trzymamy kciuki za Łodzian by działali w tym względzie ostrożnie, ale i efektywnie.
Łódź – małe jabłko, Warszawa – wielkie jabłko?
Niewątpliwie Łodź i Warszawa rosną na tej samej gałęzi, konkurując o kapitał, inwestycje i najzdolniejsze, najbardziej operatywne mózgi.
Czuje się w Łodzi pewną zazdrość względem stolicy, ale również Krakowa, czy Gdańska. Optymistycznie przyjąłbym, że jest to zazdrość twórcza, napędzająca do działania, którego celem jest wyróżnienie się, pokazanie tego co unikalne i wyjątkowe.
Łódź stawia na nowe technologie, modę i ostatnio design. Nowoczesne usługi IT nie nakarmią tak dużego miasta, ale Łódź przynajmniej może cieszyć się z nowej infrastruktury (bliskość węzła autostrad A1 i A2), czego brakuje np. podobnym miastom na tzw. ścianie wschodniej.
Atrakcje Łodzi
Zapraszam na wirtualną wizytę w tym niezwykle inspirującym mieście.
Dzisiaj zapraszam do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w dalszej części wpisu. W przyszłości, pod każdą z ikonek na poniższej mapce będzie można znaleźć wpis poświęcony temu miejscu (i więcej zdjęć).
Foto Łódź
Dzień pierwszy:
Dzień drugi:
… pokazywane tu zdjęcia zostały zrobione podczas pleneru fotograficznego zorganizowanego dla pracowników Orange Polska. Łódź – idealne miejsce na tego rodzaju imprezę.