Kampinos pełen pamięci
Spacerując (lub może ambitniej: wędrując) po Puszczy Kampinoskiej często natykamy się na miejsca związane z historią Polski, w szczególności z walkami o niepodległość. Takim miejscem jest pomnik-krzyż poświęcony pamięci poległych żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.
„Jerzyki” działały w latach 1939-1945 na całym obszarze GG, najpierw samodzielnie, później w ramach struktur Armii Krajowej. Więcej o ich historii można znaleźć choćby w poświęconym im artykule w Wikipedii. A tak z historią Jerzyków zapoznawało się najmłodsze pokolenie.
Malkontenci będą nam zarzucać, że ten wpis to przejaw starej polskiej przywary – zamiłowania do rozpamiętywania przeszłości, często chlubnej, zawsze tragicznej. Prosimy jednak o wybaczenie, bo sprzyja ku temu i jesienna przyroda i kalendarz – zbliża się zarówno 1-szy jak i 11-sty listopada.
Poddając się temu nastrojowi prezentujemy dwie mało rozweselające impresje fotograficzne wykonane w tym miejscu.
- Druga wojna światowa to okres ciemny i twardy:
- Dawne wartości patriotyczne bardzo się dziś rozmyły.
Nie chcąc jednak zostawiać naszych Czytelników w tak niewesołym nastroju, chcemy poinformować, że poza tym, to w Kampinosie złota polska jesień, łosie zdrowe, a ludzie spacerują, rowerzyści śmigają.
Fotograficzna relacja wkrótce.