Wyświetlanie plików KML (cz.1 – mapy Google)
[tujestes query=”Włochy”]
Kursorem po mapie
Opowiadając o podróży lubimy pokazywać palcem na mapie jak wyglądała nasza trasa: gdzie byliśmy, skąd dokąd musieliśmy przejechać, dlaczego miejsce, które odwiedziliśmy jest tak wyjątkowe. Dzięki mapie słuchacz/czytelnik może umiejscowić naszą opowieść w znanym mu kontekście (choćby tylko na kontynencie).
W dzisiejszych czasach, palec coraz częściej zastępujemy myszką komputerową, a mapę papierową zamieniamy na, coraz bardziej interaktywne, mapy internetowe.
Mapa którą możemy umieścić na stronie WWW składa się w uproszczeniu z warstwy podkładowej i jednej lub wielu warstw prezentujących właściwą treść mapy. To właśnie pokazanie tej treści jest najważniejsze, a jej obecność sprawia, że mapę możemy nazwać mapą tematyczną.
Możemy wybierać z wielu źródeł, które udostępniają mapy nadające się na tło naszej podróżniczej treści (niepełny przegląd dostępny jest tutaj). Różnią się one sposobem korzystania i warunkami na jakich są udostępniane. Najbardziej popularne są Google Maps i OpenStreetMap.
Wybrawszy mapę podkładową możemy przejść do wyboru sposobu kodowania i prezentacji naszej treści. Jedną z możliwości jest przygotowanie pliku KML.
Keyhole Markup Language (KML)
KML jest formatem otwartym zatwierdzonym przez Open Geospatial Consortium pozwalającym na zapisywanie trójwymiarowych danych przestrzennych. Wspiera najczęściej spotykane typy danych przestrzennych: punkty, polilinie, obszary (z dziurami).
Najprostszy plik KML może wyglądać tak:
Warszawa Warszawa jest stolicą Polski 21.01,52.23
Aby go wyświetlić na stronie GoogleMaps kliknij tutaj.
Z formatu KML (pliki mają rozszerzenie .kml lub .kmz) korzystają takie aplikacje jak GoogleMaps i GoogleEarth, co czyni ten format chyba obecnie najpopularniejszym w Internecie.
Przez mapę do galerii zdjęć
Przykładem zastosowania formatu KML jest taka oto mapa:
[eksgmap kml_url=”http://ekskursja.pl/wp-content/kml/080914-bibione.kml” /]
jest ona wejściem do sześciu galerii poświęconych sześciu miejscom na terenie północnych Włoch. Po kliknięciu na ikonę (która sama w sobie sugeruje temat galerii) otwiera się „dymek”, który krótkim opisem i miniaturką przykładowego zdjęcia zachęca do obejrzenia galerii.
Ikony oczywiście umieszczone są na mapie w tych miejscach, w których zdjęcia zostały zrobione.
Technikum
Dołączanie warstwy KML w Google Maps API odbywa się w następujący sposób:
var kmlLayer = new google.maps.KmlLayer('kml_url'); kmlLayer.setMap(map);
Pozostaje pytanie jak taki KML przygotować. No cóż… Można oczywiście wyedytować plik tekstowy w notepadzie, ale jeśli ktoś nie podejmie takiego wyzwania, to jest to możliwe np. w programie Google Earth. Na potrzeby ekskursja.pl pliki generowane są prostymi specjalnie przygotowanymi do tego celu narzędziami.
Inne wpisy, które korzystają z plików KML dostępne są tutaj, tutaj i tutaj.