Radziejowice Pałac
Spragnionym estetycznych wrażeń polecamy wizytę w Radziejowicach (pow. żyrardowski), gdzie znajduje się pięknie odrestaurowane i utrzymywane trio: neoklasycystyczny pałac, neogotycki zameczek i park ze stawem. Całości dopełniają: dworek modrzewiowy, zrekonstruowany młyn, plenerowa wystaw rzeźby i galeria obrazów Józefa Chełmońskiego. Uff… dużo tego, prawda?
Historycznie dobra te należały najpierw do Radziejowskich, później przeszły na własność Prażmowskich, a następnie Ossolińskich i Krasińskich. Pierwszą rezydencję Radziejowskich wybudowano tu już w XV w. Pałac wielokrotnie przebudowywano, a w XIX w. wybudowano opodal romantyczny zameczek. Zrujnowany w czasie II wojny światowej przeszedł na własność ludu, czyli nas wszystkich. Odbudowany za państwowe pieniądze, od 1965 r mieści Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W dawnych wiekach bywali tu królowie, w wiekach XIX i XX najwybitniejsi luminarze polskiej kultury (Sienkiewicz, Iwaszkiewicz). Obecnie bywa różnie. Wydarzenia kultury wysokiej ściągają tu czołowych aktorów, pisarzy i filmowców – ogólnie twórców kultury. Ale w Pałacu mają miejsce też wydarzenia, które przypisalibyśmy raczej do kultury popularnej – kręcono tu np. zdjęcia do programu TVN Projekt Lady.
Park pałacowy
Park założony został w pierwszej połowie XIXw. Znaleźć w nim można wiele pomnikowych drzew w tym lipy i kasztanowce. Jednym z ciekawszych okazów jest kilkunastometrowy miłorząb dwuklapowy (inne nazwy o m. japoński, m. chiński). Oprócz drzew znaleźć tam można plenerową galerię rzeźby i aleję popiersi znanych twórców kultury.
Dworek modrzewiowy
Wybudowany najprawdopodobniej gdy właścicielami byli już Ossolińscy, dwór modrzewiowy był przypuszczalnie siedzibą administratora majątku. Obecnie mieści pokoje noclegowe i stylową salę konferencyjną.
Waldorff
Wracając do wydarzeń, które mają miejsce w pałacu w Radziejowicach. Co roku na początku lipca odbywa się tu Letni Festiwal Muzyczny im. Jerzego Waldorffa z ciekawym programem skierowanym do melomanów, którzy nie zadowalają się byle czym. Waldorff z Radziejowicami był mocno związany, często to bywał i angażował się w życie miejsca. Współorganizował letnie koncerty, które po jego śmierci przeistoczyły się w festiwal jego imienia. Wspomnijmy tę nietuzinkową postać polskiej kultury i posłuchajmy jak opowiada o Radziejowicach i o krytycznej dla przetrwania każdego państwa i narodu roli sztuki.
Wilkoń
Pewną niespodzianką, ale nie powodującą jakiegoś dysonansu estetycznego jest umiejscowienie w parku ‚Arki Wilkonia’.