Świątynia Izydy na wyspie File (02.2020)
Wielu z nas mitologię egipską zna na tyle, aby kojarzyć imiona najważniejszych bóstw – boga słońca Ra (vel Re), Amona (niekiedy z Ra utożsamianego), Izydy, Ozyrysa, Horusa czy Seta, lecz nie na tyle dobrze, aby orientować się w zależnościach, w tym rodzinnych, między nimi. Nie zaszkodzi zatem w tym miejscu wyjaśnić, że Izyda to bogini płodności, siostra, a zarazem żona Ozyrysa, siostra Seta, a matka Horusa. Jako bóstwo płodności niekiedy reprezentowana jest jako krowa lub też kobieta z krowimi uszami (uważne oko wypatrzy zapewne takie uszy na jednym ze zdjęć poniżej).
Na południe od Asuanu, na wyspie File w pobliżu pierwszej katarakty na Nilu w czasach ptolemejskich pobudowano jej okazałą świątynię. Ekipa ekskursja.pl, bawiąc w Asuanie, postanowiła skorzystać z okazji, wsiąść do łodzi i odwiedzić boginię Izydę w jej okolonym wodami Nilu przybytku.
Na miejscu dowiedzieliśmy się nie bez zdziwienia, że świątynia stała, owszem, na wyspie File przez grubo ponad 2000 lat, ale już tam nie stoi. Asuan, jak wiemy, znany jest z Wielkiej Tamy na Nilu (do której jeszcze dojdziemy w kolejnym odcinku relacji z Egiptu), a jej powstanie doprowadziło do spiętrzenia wód Nilu, potrzebnego, by ich energię potencjalną grawitacji przekształcić w kinetyczną, a w efekcie końcowym w elektryczną. Dla miejscówki Izydy oznaczało to jednak regularne podtopienia, a przez większą część roku wręcz całkowite znikanie pod wodą wyspy File.
W końcu UNESCO powiedziała: basta! Wszak ginie światowe dziedzictwo! Świątynię Izydy rozebrano niczym budowlę z klocków Lego, a następnie pieczołowicie na powrót złożono na wyżej położonej wyspie Agilkia. Operacja trwała 10 lat (1970-1980), a cudem uratowany bezcenny zabytek na listę światowego dziedzictwa trafił w roku 1979, jak już można było mieć pewność, że będą z niego ludzie.