Szlak Powstań Narodowych (rowerowy)
Szlak, co nie jest często spotykane, składa się z trzech pętli (wygodnie oznaczonych kolorami RGB):
- Pętla Międzychodzka: Międzychód – Bielsko – Kolno – Ławica – Chalin – Popowo – Prusim – Kamionna – Mniszki – Gralewo – Kamionna – Międzychód
- Pętla Sierakowska: Sieraków – Ławica – Popowo- Chalin – Śrem – Góra – Grobia – Sieraków
- Pętla Kwilecka: Kwilcz – Mechnacz – Popowo – Chalin – Śrem – Kurnatowice – Mościejewo – Orzeszkowo – Prusim – Kwilicz
Jak widać na poniższej mapie, pętle mają wspólne odcinki, a w okolicach Chalina jest odcinek, na którym wszystkie trzy pętle się spotykają.
Warstwa turystyczna
Szlak został poprowadzony po to, by oprowadzić turystę po miejscach, w których działy się ważne wydarzenia podczas powstań narodowych od roku 1769 (Konfederacja Barska) do roku 1919 (Powstanie Wielkopolskie). Można powiedzieć, że przenosimy się w czasy bardzo trudne dla Rzeczpospolitej, ale czy kiedyś były one łatwe? No może w złotym XVI wieku było lepiej.
Zakładając, że przeciętny rowerzysta zna jedynie powierzchownie dzieje Polski (oj, nie jesteśmy wcale w tym względzie wyjątkami), może on, w pięknych okolicznościach przyrody przypomnieć sobie lekcje historii, w których kiedyś dane mu było uczestniczyć. Pomagać mu będą takie oto tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż szlaku.
Tych, którzy chcieliby dokładniej zapoznać się z opisami poszczególnych pętli, odsyłamy do materiałów dostępnych na stronie miasta Międzychód (link).
Warstwa rowerowa
Pętle szlaku poprowadzone są bocznymi drogami asfaltowymi i lepiej lub gorzej utwardzonymi polnymi i leśnymi. Teren jest pagórkowaty, dzięki czemu jazda nie jest monotonna i krajobraz często się zmienia. W okolicy jest wiele jezior rynnowych. Charakteryzują się one wydłużonym kształtem, ułożeniem południkowym i dużymi głębokościami. Brzegi bywają strome – często zdarza się, że szlak prowadzi dość blisko jeziora, ale dobrych kilka metrów powyżej jego tafli.
Przy szlaku lub w niewielkiej od niego odległości możemy natrafić na kąpieliska, niektóre strzeżone.
Na szlaku – 15 sierpnia 2015
Fragmentami opisywanego szlaku (głównie pętle: sierakowska i międzychodzka) jeździliśmy w czasie jednodniowej wycieczki, podczas której robiliśmy pętlę z Sierakowa do Międzychodu i z powrotem wzdłuż Warty.